H E L L O

Pozycjonowanie lokalne - pokaż się w swoim regionie

 

Bez względu na to, jaki biznes prowadzisz, dobra widoczność Twojej strony w sieci pomoże Ci dotrzeć do nowych klientów. Aby jednak trafić do tych rzeczywiście zainteresowanych, musisz dobrze sprecyzować ich grupę i obszar działania. Dla wielu biznesów najważniejsze jest, aby z ofertą trafić do klienta lokalnego, z tego samego miasta czy nawet dzielnicy. W tym tekście przybliżymy temat pozycjonowania lokalnego i odpowiemy na najczęstsze pytania związane z tym tematem.

Czym jest pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne to działania, które mają na celu zapewnienie stronie internetowej jak najwyższej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania na podstawie fraz związanych z branżą, rozszerzone o lokalizację (np. miasto, dzielnicę, region).

Jeśli chcemy dobrze pokazać swoją firmę w Internecie, musimy dostosować działania do zachowania internautów. Najczęściej poszukiwania produktów i usług zaczynają w sieci, wpisując także lokalizację, aby znaleźć to, czego potrzebują najbliżej miejsca zamieszkania lub w okolicy, w której się znajdują.

Na zapytanie z lokalizacją np. ”fryzjer Poznań” wyszukiwarka Google, podsunie nam 3 wyniki z Google Maps i wyniki organiczne powiązane z wpisaną lokalizacją i okolicą. Dla niektórych zapytań Google sam nadaje domyślnie lokalizację. Przykładowo dla hasła „pizza na dowóz” dostaniemy wyniki z najbliższej okolicy, ponieważ z założenia użytkownicy szukają takich usług w swoim mieście.

Dlaczego pozycjonowanie lokalne jest tak istotne?

Pozycjonowanie lokalne pozwala dotrzeć do klienta z Twojej okolicy. Dlatego tak ważne jest, aby doprecyzować pozycjonowanie o miejsce, w którym działasz. Unikniesz w ten sposób nietrafionych zapytań i rozczarowania, kiedy okaże się, że klient nie skorzysta z usługi, bo jest to niemożliwe ze względu na odległą lokalizację. Wyszukiwarka Google stawia na regionalizację wyszukiwanych treści. Chce aby użytkownik dostał jak najlepiej dopasowane wyniki do swojego zapytania.

Bardzo dobrze zobrazują to przykłady.

Kiedy poszukujemy mechanika, który zrobi nam przegląd samochodu, zapewne będziemy szukać go w najbliższej okolicy. Oprócz frazy „mechanik samochodowy” czy „przegląd samochodu” wpiszemy nazwę miasta czy nawet dzielnicy, aby nie musieć jechać zbyt daleko.

Natomiast jeśli auto zepsuje nam się w drodze na wakacje, mechanika będziemy szukać w punkcie, w którym się znajdujemy.

W obu przypadkach lokalizacja odgrywa kluczowe znaczenie, ponieważ mechanik z Krakowa nie będzie nam w stanie pomóc w Poznaniu i na odwrót.

Od strony przedsiębiorcy wygląda to podobnie. Jeśli jesteś hydraulikiem i działasz w Poznaniu, to nie ma sensu pozycjonować strony na całą Polskę, bo zapewne nie pojedziesz usunąć awarii w Krakowie. Możesz za to sprecyzować nie tylko miasto, ale i np. dzielnice, do których dojeżdżasz.

Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu masz większą pewność, że trafią do Ciebie klienci, którzy rzeczywiście skorzystają z tego, co oferujesz.

Dla kogo pozycjonowanie lokalne będzie najlepszym sposobem na reklamę?

Pozycjonowanie lokalne będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli Twoim klientem jest klient lokalny. Nie ma znaczenia czy prowadzisz małą firmę, czy duże przedsiębiorstwo. To obszar Twoich działań i grupa klientów ma znaczenie.

W przypadku mniejszych biznesów, pozycjonowanie lokalne pozwoli pokazać się szerszemu gronu odbiorców i zainteresować ich swoim produktem czy usługą. Jest to działanie tańsze i łatwiejsze od pozycjonowania ogólnego, ze względu na mniejszą konkurencję.

Osiągnięcie wysokiej pozycji w lokalnych wynikach wyszukiwania to świetny sposób, aby stać się liderem w swojej branży na lokalnym rynku.

W przypadku większych firm działających w kilku lokalizacjach pozycjonowanie lokalne pozwoli sprecyzować obszar działania na konkretne miasta, tak, aby przyciągnąć klientów właśnie z tych miejsc a uniknąć zapytań z obszarów, na terenie których, nie będzie można klientowi niczego zaoferować.

Co składa się na pozycjonowanie lokalne?

Wizytówka firmy w Google Maps - chociaż to Google decyduje, jakie firmy umieści w wynikach Google Maps i nie mamy wpływu na pozycjonowanie, to warto zadbać, by wizytówka naszej firmy była kompletna. Dokładne informacje i opnie klientów, mogą pomóc w tym, aby Google to właśnie naszą firmę pokazało w „lokalnym 3-paku”, czyli 3 pierwszych wynikach widocznych po wpisaniu frazy z lokalizacją.

Optymalizacja strony internetowej - warto dopilnować, aby nazwa miasta, w którym działamy pojawiła się w tytułach, nagłówkach H1 i treści naszej strony. Bardzo ważne jest, aby na stronie był pełny adres i telefon firmy np. w zakładce „Kontakt” lub w stopce. Zadbaj też o dostosowanie strony do wyświetlania jej na urządzeniach mobilnych. Z badań wynika, że ponad połowę czasu w Internecie spędzamy na urządzeniach mobilnych. Telefon mamy najczęściej ze sobą, więc częściej na nim wyszukujemy potrzebne informacje. Ważne jest, aby strona była czytelna i łatwa w poruszaniu się, również poza wersją na komputer.

Opinie klientów - w wizytówce Google Moja Firma klienci mogą znaleźć niezbędne informacje o firmie, ale i wystawić opinie o usługach czy produktach. Średnia i ilość ocen jest widoczna przy wynikach wyszukiwania. Ilość i jakość ocen ma wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania, ale co ważniejsze, jest często decydująca dla potencjalnego klienta. Nic tak nie umacnia w podjęciu decyzji, jak społeczny dowód słuszności. Warto więc przypominać klientom o możliwości wystawienia opinii, zwłaszcza jeśli współpraca przebiegła wzorcowo.

Dane kontaktowe firmy na innych stronach - umieszczanie danych kontaktowych firmy sprawi, że Twoja strona będzie lepiej widoczna dla wyszukiwarki. Możesz to zrobić na stronach ze spisami firm i fachowców z danej branży.

Co zyskasz inwestując w pozycjonowanie lokalne?

Wyniki, które proponuje użytkownikom wyszukiwarka skracają dystans między Tobą a klientem. Im łatwiej i szybciej klient do Ciebie dotrze i znajdzie na stronie, to czego szukał, tym większe szanse na Twój zysk.

Sama strona internetowa to dziś za mało. Nie możesz liczyć na to, że klient sam Cię znajdzie. To Ty musisz wyróżnić się na tle konkurencji i pomóc mu Cię znaleźć. Drogą do tego jest właśnie pozycjonowanie lokalne. Twoja strona będzie zajmować wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, również częściej odwiedzana przez potencjalnych klientów.

Pozycjonowanie lokalne to także świetny początek do dalszych działań SEO. Dobra pozycja na rynku lokalnym pozwoli Ci, poszerzyć w przyszłości obszar swoich działań np. na rynek ogólnopolski.

Pozycjonowanie lokalne to tylko jedno z wielu działań marketingowych, które możesz wykorzystać przy promocji swojego biznesu. Warto zawsze indywidualnie określić strategię działania i dobrać narzędzia, by odnieść sukces. Pozycjonowanie lokalne może być jednak dobrym początkiem, by być o krok przed konkurencją i stać się liderem w swoim regionie.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.
Wyślij wiadomość