H E L L O

Czym jest shadowban na Instagramie i jak go usunąć?

Wiele osób, które na co dzień korzystają z Instagrama, z pewnością spotkało się z określeniem shadowban. To nic innego jak czasowe ograniczenie zasięgów oraz widoczności profilu i prezentowanych przez niego treści. Karę tego typu użytkownicy otrzymują z powodu nieprzestrzegania regulaminu serwisu. To w nim znajdują się jasno określone zasady wyświetlania postów. Kto ich nie przestrzega, może liczyć się z tym, że otrzyma tzw. shadowban Instagram. Czym dokładnie jest taki ban? Jak sprawdzić, czy na konto na IG została nałożona blokada widoczności i zasięgów?

Z tego wpisu dowiesz się:

 • jak wygląda shadowban Instagram,
 • jak sprawdzić, czy masz bana na IG,
 • ile trwa blokada i za co możesz ją dostać,
 • jak pozbyć się blokady na Instagramie.

Jak wygląda ban na Instagramie?

Shadowban to forma blokowania profili na Instagramie za nagminne łamanie zasad określonych w regulaminie. Nawet jeśli jest to nieświadome, to i tak Instagram traktuje to, jak działanie zasługujące na karę. Co jednak istotne, w przeciwieństwie do tradycyjnego bana tego typu forma ograniczenia zasięgów i widoczności nakładana jest w taki sposób, aby użytkownik o tym nie wiedział

Jeśli na konto w social mediach zostanie nałożony shadowban, to posty użytkownika będą miały zdecydowanie mniejszy zasięg, czyli mniej osób użytkujących Instagrama zobaczy je w swoim feedzie albo wynikach wyszukiwania. Poza tym tego typu forma kary może wpływać na samo konto. Oznacza to, że mniej osób będzie widziało publikowane stories i reelsy, przez co profil będzie otrzymywał mniej polubień i komentarzy. To z kolei przełoży się na zmniejszenie zainteresowania kontem. 

Czy Instagram informuje użytkownika o blokadzie konta?

Wśród wielu różnych dostępnych informacji można znaleźć tę, która mówi, że shadowban na Instagramie jest karą nieoficjalną. Skutkować ona będzie mniejszą widocznością nie tylko profilu, ale także udostępnianego contentu. Co jednak istotne, sam Adam Mosseri, który jest CEO Instagrama, już niejednokrotnie zaprzeczał, aby na portalu społecznościowym były stosowane takie praktyki. 

Jak sprawdzić, czy mam shadowbana na Instagramie?

Trudno jest sprawdzić, czy dane konto zostało zbanowane, ponieważ Instagram nie wydał żadnego narzędzia, które pozwoliłoby to weryfikować. Można jednak wymienić kilka metod, które pomogą w ocenie, czy dane konto zostało objęte shadowbanem na IG.

Sprawdzenie statusu konta

Użytkując konto profesjonalne, można sprawdzić jego status. Dzięki temu można zweryfikować, czy treści są polecane innym użytkownikom, a jeśli nie, to można podejrzewać, że Instagram nałożył shadowban. Sprawdzenie statusu konta odbywa się w kilku prostych krokach. Należy wejść w menu aplikacji, a następnie ustawienia, konto i status konta.  

Weryfikacja za pomocą innego konta

Użytkownicy podejrzewający, że konto mogło zostać zbanowane, mogą poprosić o pomoc znajomych, którzy ich nie obserwują ich profilu. Wystarczy, że skorzystają z opcji wyszukiwania postów za pomocą hashtagów. Jeśli nie znajdą udostępnianych postów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że konto jest objęte shadowbanem.

Monitorowanie interakcji

Jeśli liczba polubień, interakcji i komentarzy, która dotychczas była wysoka, spada w sposób gwałtowny, może to być oznaką bana na lajki na Instagramie. Warto więc analizować na bieżąco wyniki i statystyki poszczególnych postów, jakie są udostępniane na platformie, ponieważ można wyciągnąć z nich wiele cennych informacji. 

Pytania do użytkowników obserwujących stories

Bardzo prostym sposobem na to, aby zobaczyć, czy Instagram nałożył karę na konto, jest spytanie za pomocą stories swoich odbiorców, czy widzą publikowane posty. Jeśli większość odpowiedzi będzie negatywna, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że profil dostał shadowbana.

Weryfikacja swoich hasztagów na Instagramie

Jeśli istnieje podejrzenie, że konto nałożono bana, warto sprawdzić swoje hasztagi, których regularnie się używa. Jeśli po kliknięciu w jeden z wybranych pojawi się informacja o tym, że posty są ukryte, może to oznaczać, że Instagram nałożył shadowbana na konto za ich używanie. Oczywiście nie musi to wcale oznaczać, że dane hashtagi zostały zbanowane. Być może użytkownicy zgłaszali je jako niezgodne z regulaminem, przez co algorytm Instagrama zaczął ukrywać posty, w których zostały wykorzystane.  

Sprawdzenie Instagram Insights

Co prawda w Instagram Insights, które dedykowane jest kontom biznesowym, nie znajdzie się konkretnej informacji o shadowbanie, ale da się tam znaleźć pewne wskaźniki, które będą podpowiadały, że być może na profil nałożony jest ukryty ban. Nagły spadek statystyk, bez konkretnych powodów, może oznaczać objęcie konta shadowbanem.

Ile trwa ban na Instagramie i za co można go dostać?

Wdrożenie shadowban Instagram ma na celu podniesienie jakości udostępnianych treści oraz bezpieczeństwa użytkowników. Ograniczenie zasięgów lub widoczności profili i postów zmniejsza się liczba nieodpowiedniego contentu na platformie oraz jego wpływu na zachowania użytkowników. Z jakich więc powodów można otrzymać bana od IG?

Niedozwolone działania na platformie

Instagram działa zgodnie z wyznaczonymi przez siebie standardami, których celem jest regulowanie zachowań użytkowników oraz tego, co publikują. Jeśli ktoś łamie je poprzez publikowanie zakazanych treści, które mogą np. propagować nienawiść, serwis może nałożyć na konto bana, a nawet je usunąć.

Wykorzystanie narzędzi do automatyzacji lub botów

Użycie narzędzi automatyzujących działania na Instagramie może skutkować shadowbanem. Instagram zabrania wdrażania na swój profil automatyzacji, które łamią zasady z regulaminu. Dla przykładu boty mogą przekraczać ilość polubień lub komentarzy. Na dodatek mogą generować spam w komentarzach. Co istotne, IG stale rozwija swoje algorytmy, dzięki czemu jeszcze skuteczniej wyłapuje profile wykorzystujące nieuczciwe praktyki

Kupowanie followersów

Kupowanie obserwujących jest niezgodne z regulaminem Instagrama. Na rynku można znaleźć wiele usług, które oferują szybkie wzrosty w liczbie obserwujących. Odbywa się to za pomocą fałszywych kont albo niewłaściwie pozyskanych followersów. Takie działania, poza shadowbanem, mogą odbić się również na reputacji profilu i jego autentyczności. 

Przekraczanie ustalonych w regulaminie limitów

Instagram od początku swojej działalności określił pewne limity, których celem jest zapobieganie nadużyciom. Przekroczenie ustalonych limitów może być potraktowane jako działania manipulacyjne lub spam. Limity dla kont zaufanych wynoszą:

 • posty - 100 na dzień,
 • polubienia - 30 na godzinę, do 400 na dzień,
 • obserwowanie - 200 na godzinę, 7500 na dzień, ale lepiej nie przekraczać 1500,
 • komentarze - do 14 na godzinę,
 • wiadomości prywatne - do 80 na dzień,
 • stream - maksymalnie 4 h bez przerwy.

Nagminne przekraczanie limitów i stosowanie nieuczciwych praktyk może skutkować nałożeniem shadowbana na Instagramie.

Nadmierna aktywność

Wykonywanie dużej liczby czynności w krótkim także nie jest wskazane. Algorytmy Instagrama stale monitorują zachowania użytkowników i bardzo sprawnie wykrywają wszelkiego rodzaju nadużycia i nieautentyczną aktywność. Istotne jest przestrzeganie wszystkich limitów i zachowanie odstępów pomiędzy działaniami.

Zgłoszenie konta przez innego użytkownika

Jeśli duża liczba użytkowników zgłasza dany profil lub treści jako nieodpowiednie, Instagram może dokonać weryfikacji konta i nałożyć shadowbana. Należy również pamiętać o tym, że za liczne zgłoszenia konto może zostać usunięte z IG. 

Jak usunąć shadowbana na Instagramie?

Pozbycie się bana z konta na Instagramie uzależnione jest od jego rodzaju. W wielu przypadkach wystarczy przeinstalować aplikację albo zalogować się ponownie na konto. Może się jednak zdarzyć tak, że takie rozwiązanie nie będzie działać. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, kiedy ban na Instagramie jest czasowy, a więc z dokładnie ustawioną datą. Użytkownikom pozostaje wtedy tylko czekać lub odwołać się od decyzji Instagrama. 

Odwołanie składa się w aplikacji mobilnej, za pomocą skrzynki odbiorczej panelu pomocy. Potwierdzenie przyjęcia zażalenia jest potwierdzane komunikatem ze strony platformy. Jeśli IG stwierdzi, iż zaszła pomyłka, to odblokuje konto i przywróci usuniętą treść. Z reguły rozpatrzenie odwołania zajmuje sporo czasu, a samo usunięcie shadowbana nawet do 90 dni. Na dodatek wysyłanie wielu odwołań skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania.

Co zrobić, kiedy Instagram usunie konto z powodu shadowbana?

Większym problemem jest sytuacja, kiedy podczas próby zalogowania się na konto pojawi się komunikat: Your account has been disabled for violating our terms. Learn how you may be able to restore your account. Oznacza to, że konto zostało usunięte i jedynym rozwiązaniem jest wysłanie odwołania do supportu z prośbą o ponowną aktywację konta. W takim przypadku na formularzu muszą znaleźć się wszystkie niezbędne informacje, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • adres e-mail,
 • nazwa konta na Instagramie,
 • numer telefonu.

Kolejnym krokiem będzie uzasadnienie prośby. Na odpowiedź trzeba z reguły czekać kilka dni. 

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.
Wyślij wiadomość