Mimo obsługi głównie małych sklepów internetowych BigCommerce ma już 3% udziału w rynku* i wprowadza do oferty kolejne udogodnienia dla przedsiębiorców ceniących prostotę zarządzania sprzedażą w modelu SaaS. Wiele z nich przyspiesza pozycjonowanie w Google’u – edytowalne meta tagi, przyjazne adresy URL i automatyczne mapy XML są już częścią systemu SEO BigCommerce. Sprawdź, jak je wykorzystać, oraz które działania on-site bądź off-site będą niezbędne w procesie pozycjonowania.
Co oferuje platforma BigCommerce – SEO i zalety dla sprzedawców
BigCommerce to infrastruktura sprzedażowa, umożliwiająca stworzenie gotowego sklepu internetowego bez szerszej wiedzy technicznej. Oprogramowania działa więc tak, jak Shoper lub inne platformy SaaS – w ramach pakietu abonamentowego otrzymujesz hosting, ochronę SSL, narzędzia do projektowania witryny WWW, wsparcie techniczne oraz inne korzyści.
Przeczytaj też: Gotowy sklep internetowy – ranking platform dla małych, średnich i dużych biznesów

Edytor sklepu internetowego. Źródło: Bigcommerce.com
Wśród zalet BigCommerce warto wymienić:
- funkcje sprzedaży wielokanałowej, zwiększające liczbę konwersji (m.in. odzyskiwanie porzuconych koszyków),
- wysoka stabilność e-sklepów, również w okresach zwiększonego ruchu (99,99% uptime w Cyber Week),
- otwarte API i SDK, umożliwiające tworzenie własnych rozszerzeń i wtyczek,
- moduły SEO BigCommerce zaszyte w systemie
- prosty w użyciu edytor Drag-and-drop do projektowania szaty graficznej sklepu internetowego,
- atrakcyjne wizualnie gotowe szablony sprzedażowe (płatne).
BigCommerce obsługuje ponad 40 tys. sklepów internetowych, chwaląc się średnią wartością zamówień na poziomie 137 USD*. To bardzo dobry wynik i świadectwo, że wydajność systemu dorównuje czołowym konkurentom. Użytkownikami platformy są głównie przedsiębiorcy z USA (44%) i Wielkiej Brytanii (12%) i niestety odbija się to na gotowych funkcjach – przykładowo wśród integracji znajdziesz Amazon, Apple Pay lub Google Pay, lecz zabraknie w nich Allegro oraz bramek płatności, z którymi polscy kupujący są dobrze zaznajomieni.
Jak wygląda pozycjonowanie BigCommerce? Odpowiednia konfiguracja systemu pozwala na wdrożenie wielu optymalizacji SEO, umożliwiających awans na pozycjach Google’a. Co więcej, część z nich wspiera silnik AI, który automatycznie tworzy unikalne, opisowe nagłówki, URLe czy opisy produktowe.
Pozycjonowanie BigCommerce – kluczowe ustawienia
Opcje SEO BigCommerce znajdują się w panelu administracyjnym i obejmują konfigurację meta tagów, adresów URL, przekierowań oraz mapy strony. Do ich zmiany będziesz potrzebować uprawnień administratora.
1. Meta tagi i tytuły stron
Opisy meta są wyświetlane w wynikach wyszukiwania jako tytuł (title) z dołączonym wyjaśnieniem (description). To właśnie w nich powinny znaleźć się słowa kluczowe, łączące zapytania potencjalnych klientów w Google’u z Twoim sklepem internetowym. W SEO największą wartość mają teksty unikalne i zasada ta obowiązuje również w optymalizacji meta tagów. Gdzie znaleźć ustawienia? Dedykowane opcje są przypisane do każdego produktu (zakładka Other Details), kategorii i sekcji e-sklepu. Wystarczy kliknąć opcję Edit.

Ustawienia SEO BigCommerce dla opisów meta. Źródło: Orbitmedia.com

Pola meta w pozycjonowaniu BigCommerce. Źródło: BigCommerce.com
2. Przyjazne adresy URL bez duplikatów
Krótkie, opisowe adresy podstron są lepiej oceniane przez crawlery Google’a, a przy tym są chętniej wybierane przez użytkowników. Zapewniają jasną informację jaka treść zostanie wyświetlona po kliknięciu, co podnosi komfort przeglądania i bezpieczeństwo. W opcjach pozycjonowania BigCommerce warto ustawić więc format skrócony, rekomendowany przez system, lub customowy wprowadzający do URL-i nazwę kategorii.

Opcje adresowania sklepu internetowego. Źródło: BigCommerce.com
Jeśli migrujesz do BigCommerce i obawiasz się, że użytkownicy mogą trafić na nieaktualne podstrony, nie zapomnij o włączeniu automatycznych przekierowań 301 (Settings -> 301 Redirect). Okażą się one też niezbędne, jeśli instalujesz certyfikat bezpieczeństwa SSL i nie importujesz gotowych przekierowań z poprzedniej domeny.

Zmiana przekierowań do pozycjonowania BigCommerce. Źródło: BigCommerce.com
3. Mapa strony i indeksowanie
Mapa XML to plik z architekturą Twojego sklepu internetowego, który jest widoczny dla Google’a. Dzięki niej robot skanujący szybciej aktualizuje dane, docierając do każdej podstrony. Tu dobra informacja dla przedsiębiorców bez wiedzy technicznej – BigCommerce taką mapę tworzy i odnawia automatycznie, śledząc zmiany w obszarze produktów, kategorii, marek i bloga. Plik XML sprzawdzisz też, wpisując w przeglądarce: twojadomena.pl/xmlsitemap.php.
Jeśli nie chcesz, aby roboty indeksowały konkretne podstrony e-sklepu dokonaj edycji pliku robots.txt. W SEO BigCommerce masz do niego pełen dostęp z poziomu Settings -> Website. Zmiana atrybutów na disallow i no-index będzie przydatna w celu podniesienia bezpieczeństwa (np. na podstronach płatności czy logowania) lub usunięcia z pola widzenia klientów produktów, których czasowo nie ma w magazynie.
Przeczytaj też: Pozycjonowanie sklepu internetowego WooCommerce – to musisz wiedzieć
SEO BigCommerce – działania uzupełniające
Z Bigcommerce nie musisz przejmować się wydajnością serwera czy responsywnością witryny, bo optymalizacji w tych dziedzinach dokonał już producent. Od ciebie zależeć będzie jednak jakość informacji dla kupujących, a sfera ta ma istotny wpływ na ranking Google’a.
1. Budowa bloga e-commerce
Blog w sklepie BigCommerce zwiększy ruch organiczny i wzmocni autorytet domeny. Publikuj treści związane ze swoją branżą i tematami popularnymi wśród internautów (np. recenzja produktów wchodzących na rynek). Do fraz kluczowych dołączaj dłuższe zapytania (long-tail keywords), które przyciągają więcej potencjalnych klientów. Gotowy moduł blogowy znajdziesz w panelu Storefront. Pamiętaj, aby treści publikować regularnie.
2. Tworzenie opisów produktów ze zdjęciami
Unikalne i zoptymalizowane opisy produktów poprawiają widoczność w wyszukiwarkach i wpływają na współczynnik konwersji. Zmniejszają też współczynnik odrzuceń, zwiększając czas spędzony na stronie. Tworzenie dobrych opisów produktowych jest omówione na blogu, więc w skrócie warto przypomnieć o tym, by były unikalne, nasycone słowami kluczowymi i zawartością wizualną z atrybutami ALT.
Przeczytaj też: Jak tworzyć dobre opisy produktów pod kątem SEO i UX w sklepie internetowym?
3. Działania off-site SEO Big Commerce
Pozycjonowanie sklepu BigCommerce nie kończy się na optymalizacji samej strony – kluczowe są także działania off-site SEO. Budowanie wartościowego profilu linkowego poprzez publikowanie artykułów gościnnych, katalogowanie w porównywarkach cen oraz aktywność w mediach społecznościowych sprawią, że sklep stanie się lepiej widoczny. Wygenerowany ruch wpłynie z kolei na SEO.
Pozycjonowanie BigCommerce – podsumowanie
- BigCommerce to platforma e-commerce typu SaaS, dostosowana do potrzeb biznesu o niewielkiej skali. Jest dobra na początek, jeśli szukasz prostej konfiguracji czy wbudowanych funkcjach SEO, a przy tym nie przeszkadza Ci brak integracji dedykowanych polskiemu rynkowi.
- Pozycjonowanie BigCommerce opiera się na konfiguracji meta tagów, optymalizacji adresów URL oraz zarządzaniu mapą strony i indeksowaniem. Nie masz dostępu do kodu źródłowego – wszystkie ustawienia są w panelu administracyjnym
- W strategii SEO BigCommerce uwzględnij działania contentowe – bloga, optymalizację opisów produktowych i promocję w sieciach społecznościowych, by jak najwięcej wartościowych przekierowań prowadziło do sklepu internetowego.
Źródła:
* https://coalitiontechnologies.com/blog/bigcommerce-stats-the-state-of-bigcommerce-in-2025