Atrakcyjne, wyraźne zdjęcia produktów w sklepie internetowym wpływają na decyzje zakupowe konsumentów. Niestety, zdarza się, że profesjonalna sesja fotograficzna jest nieosiągalna dla właściciela e-sklepu ze względu na kwestie finansowe lub logistyczne. Rozwiązaniem zastępującym tradycyjną sesję produktową jest rendering. Sprawdź, na czym polega renderowanie produktów, które pozwala uzyskać realistyczne obrazy za pomocą specjalnego oprogramowania.
Z tego wpisu dowiesz się:
- na czym polega renderowanie produktów w sklepie online,
- kiedy warto się na nie zdecydować,
- jakie zalety ma takie proces,
- ile kosztuje.
Czym jest renderowanie produktów?
Renderowanie produktów polega na generowaniu fotorealistycznych obrazów za pomocą oprogramowania do modelowania 3D i wizualizacji – bez konieczności posiadania (a nawet istnienia!) fizycznych wersji towarów. Render może przedstawiać asortyment e-sklepu w różnych wariantach (np. kolorach, rozmiarach) oraz sceneriach (np. w trakcie użytkowania).
Renderowanie produktów pozwala na ukazanie funkcji urządzenia, które nie są widoczne gołym okiem. Źródło: Mi-Store.pl
Przeczytaj więcej: Zdjęcia produktów do sklepu internetowego – kompleksowy poradnik
Programy do tworzenia wizualizacji na podstawie m.in. modeli 3D perfekcyjnie odwzorowują wszelkie szczegóły, dlatego renderowanie sprawdza się nawet w przypadku niewielkich produktów, w których duże znaczenie mają drobne detale, np. biżuterii. Dzięki temu rozwiązaniu sklepy internetowe unikają inwestowania w tradycyjną sesję zdjęciową, wymagającą pokrycia kosztów m.in. pracy profesjonalnego fotografa, wynajęcia studia oraz zakupu akcesoriów wzbogacających tło.
Rendering produktów zastępuje fotografię produktową szczególnie w branży home & decor. Źródło: Instagram (makereal_design)
Kiedy warto się zdecydować na rendering produktów?
Renderowanie produktów sprzyja obniżeniu wydatków związanych z wprowadzeniem nowych produktów na rynek. Producenci mogą testować różne warianty towaru – szczególnie pod kątem wizualnym – nie ponosząc kosztów prototypowania. Jeśli marka chce skonsultować wygląd produktu z potencjalnymi użytkownikami, np. followersami w mediach społecznościowych, wystarczy, że będzie dysponować projektami 3D, które zostaną wykorzystane w procesie renderingu.
Co więcej, rendery produktowe umożliwiają „podgląd” wnętrza, którego konsument nie zobaczy na żywo, np. konstrukcji drzwi antywłamaniowych czy warstw materaca kieszeniowego.
Rendering produktów umożliwia ukazanie elementów, które nie są widoczne z zewnątrz. Źródło: Derpal.com.pl
Renderowanie produktów sprawdza się również w e-sklepie bazującym na dropshippingu, czyli sprzedaży towaru, który jest wysyłany bezpośrednio przez hurtownię lub producenta. O ile dropshipping sprzyja oszczędnościom z tytułu braku kosztów magazynowania, pakowania i wysyłania produktów, o tyle sprawia, że właściciel sklepu internetowego nie ma do nich bezpośredniego dostępu. Jedyne, czym dysponuje, to przeważnie tradycyjne zdjęcia produktowe na białym tle. Rendering pozwala na przygotowanie grafik imitujących realistyczne zdjęcia asortymentu – bez konieczności posiadania fizycznych egzemplarzy.
Może Cię zainteresować: Renderowanie strony w serwisach e-commerce – co to jest i jak powinno wyglądać?
Jakie zalety ma renderowanie produktów?
Główne zalety renderowania produktów koncentrują się wokół kosztów przygotowania zdjęć do sklepu internetowego, czasochłonności procesów związanych z generowaniem obrazów oraz wpływu na decyzje zakupowe klientów.
Chociaż zamówienie zdjęć produktowych na białym tle generuje kilkukrotnie niższy koszt w stosunku do renderingu, to neutralne, najprostsze ujęcia nie wywołują tak wielu emocji w konsumentach, jak realistyczne aranżacje produktów w trakcie użytkowania. Co więcej, rendery pozwalają na szybkie modyfikacje w czasie rzeczywistym, np. całkowitą zmianę aranżacji.
Renderowanie produktów umożliwia szybką zmianę aranżacji kuchni i zawartości sprzętu AGD – bez konieczności organizowania sesji fotograficznej. Źródło: RTV EURO AGD
Zwróć uwagę, że niestandardowe ujęcia asortymentu, szczególnie wykonywane poza studiem fotograficznym, mogą stanowić wyzwanie ze względu na topografię terenu czy warunki atmosferyczne. Renderowanie produktów umożliwia realistyczne odtworzenie scenerii, która podkreśla np. wysoką odporność modelu na zalanie wodą czy upadek z wysokości.
Rendering produktu umożliwia zaaranżowanie scenerii, która byłaby trudna lub niemożliwa do odtworzenia przez fotografa. Źródło: HAMMER
Ile kosztuje renderowanie produktów?
Koszt renderingu produktów zależy od m.in.:
- doświadczenia grafika wyspecjalizowanego w pracy z modelami 3D oraz wizualizacjami,
- używanego oprogramowania,
- rodzaju plików źródłowych,
- stopnia skomplikowania budowy produktów oraz ewentualnej dokumentacji technicznej,
- czasu renderowania, który jest uzależniony zarówno od sprzętu komputerowego, jak i złożoności scenerii,
- liczby wariantów produktów,
- charakterystyki scenerii,
- liczby dopuszczalnych poprawek bez dopłaty.
Ceny za przygotowanie renderu produktu zaczynają się od 80 zł netto. Jeżeli projekt wymaga przygotowania aranżacji wnętrza, np. mieszkania wyposażonego w meble producenta, stawka za jedną wizualizację może wynosić co najmniej 500 zł netto.
Zobacz także: Jak prowadzić sklep internetowy? 5 kluczowych wskazówek
Renderowanie produktów – najważniejsze informacje
- Renderowanie produktów to generowanie realistycznych obrazów za pomocą oprogramowania, które przekształca modele 3D w wizualizacje imitujące fotografie.
- Dzięki renderingowi produktów właściciele sklepów internetowych mogą publikować grafiki imitujące zdjęcia asortymentu, do którego nie mają bezpośredniego dostępu ze względu na sprzedaż w modelu dropshippingu.
- Renderowanie sprawdza się także przed wyprodukowaniem produktu, np. w okresie przedsprzedaży, projektowania wariantów kolorystycznych nowego modelu lub badania opinii potencjalnych użytkowników.