H E L L O

Skuteczny opis produktu RTV/AGD – przykłady z omówieniem

Brak zgodności informacji w opisie produktu ze stanem faktycznym stanowi jeden z najczęstszych czynników, które zniechęcają konsumentów do zakupów online*. Niestety nie wystarczy zadbać o poprawną specyfikację na stronie, aby zwiększyć sprzedaż. Jeśli chcesz wywrzeć wpływ na klientów, musisz wcielać się w odbiorców i stosować formuły copywriterskie. Zobacz przykładowe opisy produktów AGD i RTV, którymi możesz się zainspirować, tworząc treści dla Twojego sklepu internetowego. Dzięki sprawdzonym wskazówkom unikniesz błędów obniżających liczbę zamówień.

Technikalia w opisie produktu RTV/AGD

Przeciętny klient w branży AGD i RTV nie jest technologicznym geekiem, który śledzi nowinki na rynku i potrafi szczegółowo wyjaśnić, jak działa procesor w inteligentnym telewizorze. Jeśli nie chcesz przytłoczyć konsumenta obco brzmiącymi pojęciami, pilnuj, aby opisy produktów zawierały przystępne informacje. Wymień, jakie rozwiązanie zastosował producent, a następnie krótko i obrazowo wyjaśnij, na czym polega. Dzięki temu odbiorca dowie się, czy dany sprzęt spełnia jego oczekiwania. Pamiętaj, że niektóre kwestie, np. funkcjonalności lodówek, warto poruszyć w poradnikach na blogu sklepu internetowego.

Zobacz więcej kluczowych wskazówek: Jak tworzyć dobre opisy produktów pod kątem SEO i UX w sklepie internetowym?

Przykładowy opis produktu:

Telewizor X wyróżnia się dźwiękiem Dolby Atmos i technologią Total Ambient Adaptive.

Wyobraź sobie, że oglądasz thriller w salonie i nagle – podobnie jak bohaterowie – słyszysz niepokojące kroki za plecami… To możliwe dzięki telewizorowi X z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos, dzięki któremu poczujesz się jak w środku filmowej akcji. Co więcej, technologia Total Ambient Adaptive zapewni Ci zadowalające parametry obrazu zarówno w słoneczny dzień, jak i wieczorem. Telewizor X wyposażono w czujniki analizujące otoczenie w czasie rzeczywistym, aby ustawienia jasności i kolorów były automatycznie dopasowywane do bieżących warunków. Nigdy więcej zbyt ciemnego lub bladego obrazu!

Opis telewizora zawiera nazwę technologii i przystępne wyjaśnienie dla użytkownika. Źródło: Samsung

Opis telewizora zawiera nazwę technologii i przystępne wyjaśnienie dla użytkownika. Źródło: Samsung

Przeczytaj również: Zdjęcia produktów do sklepu internetowego – kompleksowy poradnik

Język korzyści w opisie produktu AGD/RTV

Język korzyści to technika sprzedażowa, która polega na przełożeniu cech produktów (np. funkcja odkamieniania ekspresu do kawy) i zalet produktów (np. łatwe usuwanie osadu z trudno dostępnych miejsc) na korzyści dla użytkowników (np. dłuższa żywotność ekspresu, rzadsze awarie, satysfakcjonujący smak kawy). Jeżeli określenie atrakcyjnych benefitów dla klientów sprawia Ci problem, możesz użyć ladderingu, czyli tzw. wywiadu drabinkowego. Kiedy dopasujesz zaletę i/lub korzyść do cechy, zadaj sobie pytanie: „Co mi to daje?”. Dzięki tej technice Twoje opisy produktów RTV/AGD odzwierciedlą szczegółowe potrzeby konsumentów.

Przykładowy opis produktu:

Cecha: zbiornik na wodę w lodówce.

Zalety: duża pojemność, brak podłączenia do instalacji wodnej.

Korzyści: prosty i tańszy montaż, rzadkie uzupełnianie zbiornika, zimne napoje od ręki.

Lodówka X z kostkarką i funkcją dozowania zimnej wody ma wbudowany zbiornik o pojemności 4,5 l, którego nie trzeba podłączać do instalacji wodnej. Prosty montaż sprawia, że kosztowne wsparcie hydraulika staje się zbędne. Duży pojemnik nie wymaga częstego uzupełniania. Dzięki niemu szybko przygotujesz nawet 18 szklanek zimnych napojów, które przyniosą Ci ulgę w upalny dzień – bez uciążliwego czekania na schłodzenie butelek z wodą w lodówce.

Opis lodówki wykorzystuje język korzyści. Szklany panel jest cechą, podgląd bez konieczności otwierania drzwi – zaletą, a dłuższa świeżość produktów – korzyścią. Źródło: MediaExpert

Opis lodówki wykorzystuje język korzyści. Szklany panel jest cechą, podgląd bez konieczności otwierania drzwi – zaletą, a dłuższa świeżość produktów – korzyścią. Źródło: MediaExpert

To również może Cię zainteresować: Budowa podstrony produktowej – jak zaprojektować konwertującą kartę produktu?

Szczegółowe określenia w opisie produktu AGD/RTV

„Najwyższej jakości”, „najlepszy”, „niezawodny” – to nieprecyzyjne, powtarzalne określenia, które niekoniecznie skłaniają konsumentów do zakupów, ponieważ nie komunikują realnej wartości produktu. Zanim użyjesz ogólnych przymiotników w opisie, przemyśl, jak udowodnić odbiorcy, że smartfon X jest wysoce wytrzymały, a pralka Y to jeden z najcichszych modeli na rynku. Postaraj się opisać sytuacje, w których sprawdza się dany sprzęt. Dzięki temu wpłyniesz na wyobraźnię odbiorców.

Przykładowe opisy produktów:

Smartfon X ma wysoką odporność na najtrudniejsze warunki dzięki solidnej obudowie.

Niezależnie od tego, czy pracujesz na budowie, czy jesteś grotołazem, pancerny smartfon X przyda Ci się w ekstremalnych warunkach – również atmosferycznych. Solidna obudowa ma certyfikat IP69K. To oznacza, że przyznano jej najwyższą międzynarodową klasę pyłoszczelności i wodoszczelności po przeprowadzeniu rygorystycznych testów. Co więcej, smartfon X jest odporny na temperatury w zakresie od -20℃ do 55℃, więc sprawdza się podczas zimowych i letnich eskapad.

Pralka Y z nowoczesnym silnikiem i obudową jest bardzo cicha.

Czy Twoja łazienka znajduje się w pobliżu sypialni lub pokoju dziennego? Jeśli tak, przyda Ci się pralka Y, która nie zakłóci snu dziecka i nie będzie przeszkadzać gościom w salonie. Ten model wyposażono w dźwiękoszczelne panele oraz silnik inwerterowy bez tradycyjnego paska napędowego, aby zredukować drgania. Pralka Y generuje zaledwie 65 dB podczas wirowania, co odpowiada głośności rozmowy. To oznacza, że możesz włączyć długi cykl prania nawet późnym wieczorem.

Chociaż nagłówek zawiera ogólne określenie, to opis laptopa doprecyzowuje, jakie zabezpieczenia zastosowano w danym modelu. Źródło: x-kom

Chociaż nagłówek zawiera ogólne określenie, to opis laptopa doprecyzowuje, jakie zabezpieczenia zastosowano w danym modelu. Źródło: x-kom

Dowiedz się więcej: Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Checklista

Optymalizacja opisu produktu RTV/AGD pod SEO

Jeżeli chcesz, aby potencjalni klienci wchodzili do Twojego sklepu internetowego z wyników wyszukiwania Google’a, musisz zadbać o używanie słów kluczowych na kartach produktowych. Optymalizacja opisu produktu RTV/AGD pod SEO polega na stosowaniu:

  • fraz produktowych, np. „Samsung Galaxy S24 FE”,
  • fraz zawierających funkcje, np. „lodówka z kostkarką i dystrybutorem wody”,
  • fraz określających grupę docelową, np. „pralka dla rodziny wielodzietnej”,
  • fraz odnoszących się do właściwości produktu i miejsca używania, np. „głośnik wodoszczelny pod prysznic”.

Słowa kluczowe powinny pojawiać się naturalnie w opisach produktów – zarówno w akapitach, jak i nagłówkach. Unikaj wielokrotnego powtarzania tych samych konstrukcji w obrębie kilku następujących po sobie zdań.

Przykładowy opis produktu:

Słuchaj muzyki z wodoodpornego głośnika X na wakacjach

Basen, jezioro, morze – odpoczywaj beztrosko z wodoszczelnym bezprzewodowym głośnikiem X, słuchając ulubionej muzyki i nie martwiąc się o uszkodzenie sprzętu wskutek zachlapania. Solidna obudowa ma klasę IPX7, która oznacza, że ten model można zanurzyć w wodzie na głębokość do 1 m na maksymalnie 30 minut. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz się martwić, kiedy głośnik X ześlizgnie się z materaca do pływania.

Karta produktowa wyświetlająca się w wynikach wyszukiwania Google’a na frazę „pralka z funkcją ważenia”. Źródło: Google

Karta produktowa wyświetlająca się w wynikach wyszukiwania Google’a na frazę „pralka z funkcją ważenia”. Źródło: Google

Zobacz pozostałe wskazówki: Jak skutecznie pozycjonować sklep internetowy?

Opis produktu RTV/AGD z omówieniem – najważniejsze informacje

  • Producenci sprzętów AGD i RTV prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych funkcji. Opisy produktów powinny tłumaczyć skomplikowane procesy w przystępny sposób dla konsumentów, którzy nie śledzą technologicznych nowinek.
  • Skuteczne opisy produktów bazują na języku korzyści, który przekłada cechy i zalety sprzętu AGD i RTV na atrakcyjne benefity dla użytkowników.
  • Jeśli chcesz zoptymalizować opis produktu RTV/AGD pod SEO, stosuj frazy z długim ogonem, które odnoszą się do funkcji modelu, grupy odbiorców czy okresu bądź miejsca użytkowania, np. „pralka z funkcją usuwania sierści”, „smartfon dla seniora z dobrą baterią”, „głośnik bluetooth na plażę”.

 

Źródła:

* https://eizba.pl/wp-content/uploads/2022/01/Raport-Mr-Mrs-e-Commerce.pdf

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.
Wyślij wiadomość