H E L L O

Pozycjonowanie sklepu internetowego – jak robić to skutecznie?

Działania SEO należą do najskuteczniejszych metod reklamy w branży e-commerce, gdyż prowadzą do wzrostu rozpoznawalności i widoczności sklepu w Google’u przy malejących kosztach pozyskiwania klienta. Co więcej, łatwo je skalować, dzięki czemu wpisują się w potrzeby czy możliwości finansowe zarówno dużych, jak i małych firm. Przeczytaj, jak pozycjonować sklep internetowy, aby rentowność inwestycji była jak największa.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • jakie działania wchodzą w skład pozycjonowania sklepu online,
 • dlaczego warto inwestować w SEO dla e-commerce,
 • ile trwa pozycjonowania e-sklepu i od czego zacząć cały proces,
 • jak możesz robić SEO e-commerce we własnym zakresie.

Na czym polega pozycjonowanie sklepów internetowych?

Pozycjonowanie e-commerce to kategoria działań w ramach marketingu internetowego, która prowadzi do zwiększenia oglądalności sklepów internetowych oraz ich asortymentu. W całości opiera się na ruchu organicznym, pozyskiwanym z wyszukiwarek takich jak Google. Stąd inna nazwa omawianych czynności – SEO (ang. Search Engine Optimization) – wskazująca, że istotą procesu jest optymalizacja zasobów e-sklepu pod kątem lepszej widoczności (wyższej pozycji SERP) w wynikach wyszukiwania.

Kluczowe elementy pozycjonowania sklepów internetowych:

Typ optymalizacji

Czynnik rankingowy (brany pod uwagę przez crawler do ustalenia pozycji witryny np. w Google’u)

Przykładowy zakres prac

On-site SEO

Struktura strony

Optymalizacja techniczna i semantyczna witryny, w tym m.in. uporządkowanie zawartości (jej hierarchizacja) pod kątem wygodniejszej nawigacji. Stworzenie mapy XML.

Treść

Przygotowanie contentu wartościowego w e-commerce SEO: wpisów blogowych, opisów kategorii, haseł call to action (CTA) wzywających do działania oraz podstron produktowych opatrzonych materiałami wizualnymi.

Opisy meta

Wprowadzenie elementów HTML zapewniających szybsze indeksowanie w Google’u i poprawny import danych, w szczególności: tagów title, opisów meta descriptions oraz atrybutów alt dla zdjęć.

Formatowanie nagłówków

Opis zawartości przy pomocy unikalnych znaczników najwyższego stopnia (H1) i podtytułów (H2-H6), lokacja głównych słów kluczowych w nagłówkach, dopasowanie treści nagłówków do contentu, optymalizacja długości nagłówków.

Linkowanie wewnętrzne

Przygotowanie menu ścieżkowego breadcrumbs i sieci odnośników wpływających na kluczowe statystyki witryny e-commerce.

Słowa kluczowe (keywords)

Stworzenie strategii łączącej wartościowe zapytania z Google’a z asortymentem sklepu internetowego, klastrami tematycznymi etc.

Off-site SEO

Link building

Budowanie naturalnego profilu linków zwrotnych w serwisach informacyjnych, mediach eksperckich, social mediach, katalogach online, na blogach tematycznych itp.

 

Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego obejmuje optymalizacje w witrynie (tzw. on-site SEO) oraz poza nią (off-site SEO). Ich zakres wyznaczają czynniki rankingowe (Google rozpoznaje ich ponad 200), na podstawie których oceniana jest wartość witryny. Im więcej wymagań SEO spełnia sklep online, tym częściej pojawia się na topowych pozycjach wyszukiwania. Lepsza widoczność przekłada się na rosnącą liczbę wejść na stronę, a to z kolei prowadzi do konwersji, zdobywania kolejnych leadów marketingowych oraz rosnących zysków ze sprzedaży.

Dlaczego warto inwestować w pozycjonowanie SEO sklepu internetowego?

Przekierowania z wyszukiwarek internetowych są głównym źródłem ruchu organicznego w sieci i drugim po social mediach sposobem pozyskiwania klientów dla e-commerce*. Mimo rosnącej konkurencji w branży przynoszą atrakcyjny zwrot ROI na poziomie ok. 317% w okresie 16 miesięcy**, co oznacza relatywnie szybkie potrojenie każdej wydanej złotówki w księdze przychodów. Warto dodać, że dane statystyczne wyniki pozycjonowania sklepów internetowych jedynie uśredniają. Najlepsi w USA odnotowują nawet 15-krotny zwrot z inwestycji***, a to dopiero początek długiej listy korzyści świadczących o opłacalności SEO.

Typowa kampania SEO B2B pod względem przychodów brutto generowanych w ujęciu rocznym.

Typowa kampania SEO B2B pod względem przychodów brutto generowanych w ujęciu rocznym. Źródło: FirstPageSage

Pozycjonowanie sklepu internetowego sprawia, że nie tylko łatwiej odnaleźć go w sieci, ale też szybciej i wygodniej klient skorzysta z tego, co oferuje serwis. Poprawki UX/UI wprowadzane przez SEO zapewniają czytelność informacji na stronie, poprawiają komfort przemieszczania się między kategoriami produktów czy usług oraz czynią proces zakupowy działaniem intuicyjnym (przyjaznym) dla każdego. Wszystko to doskonale kształtuje lojalność konsumencką. Dodatkowym bonusem jest malejący bounce rate – zadowoleni goście przeglądający sprofilowany content SEO spędzą w Twoim sklepie internetowym więcej czasu.

Przeczytaj też: Pozytywne doświadczenia przekute w zysk – czym jest UI/UX design i jak wykorzystać go w e-commerce?

Bardzo często wraz z pozycjonowaniem e-commerce rośnie zaufanie względem marki e-sprzedawcy. Dlaczego? Ponieważ wejście do TOP 10 wyszukiwania (na pierwszą stronę SERP) świadczy o dobrym przygotowaniu technicznym oraz obecności jakościowych treści w witrynie. Z tego powodu tylko 10% odbiorców wybiera linki sponsorowane Google’a zamiast pasującego wyniku organicznego****.

W odróżnieniu od płatnych kampanii reklamowych (SEM) pozycjonowanie sklepu w Google’u zapewnia trwałe rezultaty. Opłacając Google Ads, jesteś widoczny tylko do wyczerpania budżetu promocyjnego. Nie możesz liczyć też na to, że koszty kolejnych kampanii o podobnym zasięgu zmaleją. SEO procentuje zaś długoterminowo. Efekty pozostają widoczne przez długi czas, nawet jeśli decydujesz się przerwać działania off-site. Zakładając oczywiście, że w międzyczasie nie dochodzi do istotnych zmian indeksowania w Google’u bądź wypracowania przewagi SEO przez konkurencję. W takiej sytuacji pozycję SERP odzyskasz szybciej i taniej, gdyż wznowienie pozycjonowania sklepu online jest przeważnie mniej kosztowne niż robienie tego od podstaw.

Ile trwa pozycjonowanie sklepów online? Od czego zacząć?

Efektywność SEO ściśle koreluje z technologią, trendami komunikacyjnymi w sieci i działaniami konkurencji. Dlatego zaleca się prowadzenie działań w sposób ciągły, umożliwiający szybsze dostosowanie strategii do zmieniających się potrzeb rynku oraz osiąganie trwałych, skutecznych wyników, zanim stanie się to kosztowne.

Pierwsze efekty technicznej optymalizacji SEO dostrzeżesz nawet po kilku godzinach od wprowadzenia zmian w witrynie*****. W krótkim czasie możesz liczyć na awans SERP w zapytaniach niezagospodarowanych przez konkurencję i związany z tym mały wzrost ruchu w sklepie internetowym. Skuteczność działań będziesz mógł ocenić jednak dopiero po ok. 4-12 miesiącach******. Jest to średni okres oceny czynników rankingowych przez algorytm Google’a, w którym pozycja e-sklepu ulega długoterminowej stabilizacji.

Jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego? Pierwszym krokiem powinno być określenie celu działań, który zawęzi wachlarz możliwości do najpotrzebniejszych rozwiązań. Pomyśl, czy poprzez pozycjonowanie e-commerce chcesz mieć więcej nowych klientów, lepszą rozpoznawalność, wyższą sprzedaż w segmencie, czy renomę marki top of mind. Cele wpisz do strategii SEO.

W następnej kolejności zastanów się, jak pozycjonować sklep internetowy z użyciem konkretnych czynników rankingowych, umożliwiających realizację założeń kampanii SEO:

 • duży ruch wygeneruje off-site SEO i pozycje z TOP 10 wyników Google’a,
 • do zakupów przekonasz klientów z pomocą opisów produktowych, blogowych poradników oraz certyfikatów bezpieczeństwa,
 • dzięki responsywności zostaną z Tobą użytkownicy urządzeń mobilnych,
 • odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi przyciągnie klientów z danych lokalizacji lub o określonych zainteresowaniach.

To oczywiście tylko kilka przykładów z rozbudowanej listy możliwości. Kolejnym etapem pozycjonowania SEO sklepu internetowego będzie audyt techniczny domeny (ocena jej stanu technicznego) oraz analiza konkurencji i słów kluczowych.

Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego – jak zrobić to samodzielnie?

Istnieje szereg narzędzi, które pomogą Ci w samodzielnym pozycjonowaniu SEO sklepu internetowego. Warto korzystać z nich zwłaszcza na etapie audytu, gdyż moduły analizujące autorytet domeny, skuteczność słów kluczowych i widoczność w Google’u są przynajmniej częściowo bezpłatne. Audytu technicznego dokonasz, korzystając z narzędzi takich jak Seoptimer czy Semrush. Po wpisaniu adresu URL e-sklepu przeanalizowana zostanie struktura serwisu, a wśród wyników zobaczysz m.in. listę aktualizacji rekomendowanych dla lepszego SEO. Pamiętaj jednak, że do wprowadzenia wielu z nich niezbędne są umiejętności stricte programistyczne.

  Audyt techniczny SEO dla Hellomarketing.pl 1/2

  Audyt techniczny SEO dla Hellomarketing.pl 2/2

  Audyt techniczny SEO dla Hellomarketing.pl. Źródło: Seoptimer.com

Wstępna optymalizacja SEO struktury strony www

Ustal hierarchię stron w logicznym porządku, od strony głównej, przez kategorie i podkategorie, aż po strony produktów lub usług. Jeśli prowadzisz bloga, stwórz osobną zakładkę dla wpisów. Całość opatrz przejrzystym menu i czytelnymi, opisowymi adresami URL, by potencjalni klienci mogli wygodnie poruszać się po sklepie internetowym. Po zakończeniu segmentacji przygotuj mapę XML i dodaj ją do Google Search Console. Dzięki temu wskazane adresy URL trafią do wyników wyszukiwarek. Pomocny w tym będzie darmowy generator XML.

Prawidłowa edycja treści w SEO

Przejrzyj raport „Skuteczność treści” w Google Search Console, by wskazać zawartość generującą wysoki CTR (popularną wśród potencjalnych klientów) oraz niskiej jakości. Tę pierwszą staraj się wyeksponować np. na landing page’ach, stopniowo rozbudowując tematykę przy pomocy nowych wpisów blogowych, case studies, komentarzy eksperckich, e-booków, infografik, zdjęć itp. Do skutecznej sprzedaży niezbędne będą dobre opisy produktów. Koniecznie usuń też treści powielone oraz spam. Zastosuj formatowanie SEO – krótkie akapity, równo rozłożone bloki tekstu, frazy kluczowe z pogrubieniami, wypunktowania oraz nagłówki.

Przygotowanie opisów meta pod pozycjonowanie SEO

Zastanów się, jak sklep internetowy powinien wyświetlać się w wynikach wyszukiwania, i przygotuj fragmenty kodu HTML, które przełożą założenia na język zrozumiały dla robotów skanujących Google’a. Zacznij od sekcji <head> strony, dodając w niej znacznik <title></title>. To on będzie tytułem rekordu, który zobaczą internauci w wyszukiwarce. Jego rozszerzenie dodasz z pomocą atrybutu description (<meta name=”description” content=”przykładowy opis w Google’u”>). Niezwykle istotne dla SEO jest też nazywanie obrazów w tagach <img> (<img src="" alt="opis zawartości zdjęcia, ikony, infografiki">).

Nagłówek i opis rekordu Google związane z elementami meta.

Nagłówek i opis rekordu Google'a związane z elementami meta. Źródło: Google

Poprawianie nagłówków zgodnie z SEO

Stwórz zwięzłe, równo rozłożone bloki tekstu i nazwij je zgodnie z tematyką oraz intencją użytkowników szukających informacji w sieci. Zrobisz to, wskazując unikalny tytuł podstrony www bądź tekstu tagiem <h1></h1>. Kolejne akapity bądź podtytuły oznaczaj jako <h2></h2>, a informacje w nich zawarte i warte wyodrębnienia jako <h3></h3>. W tej strukturze możesz zawrzeć aż 6 poziomów informacji, przydatnych zarówno dla userów, jak i crawlerów Google’a. Zwróć uwagę na zalecaną długość nagłówków – w przypadku tych najwyższego stopnia liczba znaków ze spacjami nie powinna przekraczać 60.

Linki SEO w sklepie internetowym

Zacznij od usunięcia linków uszkodzonych, prowadzących do podstron, które nie istnieją lub zmieniły adres URL. Stwórz nawigację breadcrumbs w różnych częściach witryny, aby klienci szybciej trafiali do informacji, produktów lub usług. Koniecznie zadbaj też o przynajmniej 3 hiperłącza w każdym wpisie blogowym, prowadzące do innych interesujących treści w witrynie. Dzięki nim internauci spędzą więcej czasu w witrynie (poprawiając statystyki wpływające na SEO), a crawlery Google’a dotrą do wszystkich podstron sklepu internetowego.

Przygotowanie strategii słów kluczowych

Rozpocznij od analizy branży i konkurencji, identyfikując zapytania, którymi konsumenci posługują się na różnych etapach lejka zakupowego. Słowa o wysokim wolumenie wyszukiwań i niskiej konkurencji znajdziesz z pomocą narzędzi takich jak Google Keyword Planner czy Ahrefs. W procesie doboru fraz zwracaj uwagę zarówno na te główne (ogólne), jak i te z długiego ogona (long tail). Wartościowe słowa kluczowe rozmieszaj następnie w różnych miejscach witryny – zwłaszcza w nagłówkach H1 oraz wpisach blogowych. Nie próbuj ich wyliczać (umieszczać kilku keywordsów obok siebie lub w zbyt małych odstępach), gdyż Google przyznaje kary widoczności za nieprawidłowe nasycenie tekstów słowami kluczowymi.

Jak skutecznie pozycjonować sklep internetowy z off-site SEO?

Najlepszym kierunkiem będzie podzielenie się wiedzą z internautami. W tym celu stwórz artykuły eksperckie, raporty branżowe, infografiki, poradniki zakupowe bądź recenzje produktów z oferty sklepu, opatrzone linkami zwrotnymi dofollow. Publikuj je w serwisach internetowych o wysokim autorytecie. Przeważnie są nimi poczytne portale, blogi oraz serwisy internetowe obecne w sieci przez długi czas. Pamiętaj, że dystrybuowane treści powinny być merytoryczne, unikalne i zoptymalizowane pod kątem SEO.

Pozycjonowanie sklepu internetowego – podsumowanie

 • Na wysoki zwrot z pozycjonowania e-commerce mogą liczyć przedsiębiorcy polegający na przemyślanej strategii, umożliwiającej wejście do TOP 10 wyników wyszukiwania w ramach kluczowych produktów czy usług.
 • Skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych wymaga cierpliwości, zaangażowania i wiedzy technicznej. Dostosowywanie strategii SEO do zmieniających się warunków rynkowych i algorytmów wyszukiwarek są kluczowe dla sukcesu.
 • Analiza danych to fundament SEO. Dlatego pozycjonowanie sklepu internetowego rozpoczynaj od audytu i zgodnie z nim realizuj zmiany w kolejności: on-site, SEO content marketing, off-site.

 

Źródła:

* https://www.hubspot.com/hubfs/2022_State-of-Inbound-Marketing-Trends_V712.pdf

** https://firstpagesage.com/reports/seo-roi-statistics-fc/

*** https://www.forrester.com/report/The-Forrester-Wave-SEO-Platforms-Q3-2020/RES157483

**** https://www.brightedge.com/resources/research-reports/channel_share

***** https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/seo-starter-guide

****** https://www.youtube.com/watch?v=piSvFxV_M04&t=99s&ab_channel=GoogleSearchCentra

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.
Wyślij wiadomość